Ushqimet organike që pastrojnë mëlçinë

Ushqimet organike që pastrojnë mëlçinë

Mëlçia luan një rol thelbësor në procesin e metabolizmit. Përmes saj kalojnë të gjitha substancat që hyjnë në trup, mes tyre edhe toksinat dhe ilaçet. Për të pasur një shëndet të mirë është e domosdoshme të ndjekim një mënyrë korrekte ushqyerjeje, me bazë frutat dhe perimet, të cilat janë thelbësore për dezintoksikimin e organizmit dhe mirëfunksionimin e proceseve të tij të brendshme. Po cilat janë disa prej ushqimeve që ndihmojnë mëlçinë të pastrohet? Ja një listë prej 12 prej tyre, nga perimet jeshile deri tek hudhrat.

1. Perimet jeshile

Perimet me ngjyrë jeshile, ku dominojnë sallata dhe spinaqi rritin nivelin e klorofilës në traktin intestinal, duke ndihmuar organizmin të çlirohet nga toksinat që vijnë nga ambienti, sidomos ato që lidhen me smogun. Këto lloj ushqimesh janë ideale për ata që nuk duan të shtojnë peshë, pasi kanë vlera të ulëta kalorike.

2. Panxhari dhe Karrota

Të dyja kanë vitamina bimore jashtëzakonisht të larta por edhe vitamina beta-carotene; Panxhart dhe karrota ndihmojnë dhe stimulojnë në përmirësimin e funksioninimit e përgjithshëm të mëlçisë.

3. Qitro

Fruti që i ngjan portokallit është i pasur me vitaminë C dhe antioksidantë. Nëse konsumohet lëngu i saj, në organizëm rritet prodhimi i enzimave që kryejnë dezintoksikimin e mëlçisë. Qitroja rekomandohet në rastet e mungesës së oreksit, ndërsa vajërat esenciale që ndodhen në lëkurën e saj kanë efekte antidepresive.

4. Avokado 

Kur konsumojmë avokado, organizmi ynë prodhon glutation, një aminoacid që luan rol antioksidues dhe lufton radikalet e lira. Avokado është gjithashtu e pasur me vajëra vegjetale, të cilat reduktojnë kohën e qëndrimit të kolesterolit në gjak, duke rifreskuar në këtë mënyrë aparatin kardiorespirator.

5. Drithërat integrale

Duhet të jenë pjesë e çdo regjimi ushqimor. Jo vetëm të dobishme për pastrimin e mëlçisë, por edhe rregullatore të aparatit të tretjes, falë fibrave me bollëk që kanë në përbërje. Eliminojnë problemet e kapsllëkut dhe na çlirojnë nga toksinat.

6. Limoni

Lëngu i limonit stimulon mëlçinë. Vitamina C ndikon në transformimin e substancave toksike në përbërës të tjerë, lehtësisht të tretshëm në ujë, që rrjedhimisht dalin nga organizmi.

7. Brokoli dhe lulelakra

Ndihmojnë organizmin të çlirohet nga toksinat kancerogjene, duke ulur rreziqet e tumoreve. Brokoli njihet për efektet pozitive te koliti ulçeroz, ndërsa klorofila që të dyja kanë në përbërje ndihmon në prodhimin e hemoglobinës, duke luftuar aneminë.

8. Shpargujt

Janë të pasur me aminoacide dhe kripëra minerale. Luajnë rol të rëndësishëm në mbrojtjen e mëlçisë, sidomos në rastet e abuzimit me alkoolin. Vlerat e saj kurative njihen gjithashtu edhe në mirëfunksionimin e zemrës dhe sistemit nervor.

9. Vaji i ullirit

Krijon në organizëm një bazë lipidike, tek e cilën mblidhen të gjitha toksinat, duke bërë që të mos ndihet tek mëlçia efekti i tyre i dëmshëm.

10. Çaji jeshil 

Çaji jeshil njihet për vlerat e tij kurative. Përveç shkrirjes së yndyrnave, çaji jeshil përshpejton aktivitetin e mëlçisë, duke bërë që të prodhohen më shpejt enzimat që kryejnë procesin e detoksikimit.

11. Molla

Fruti i mollës mban përbërësit kimik të nevojshëm për trupin për të pastruar dhe lirimin e toksinave nga trakti digjestiv. Molla, nga ana tjetër, e bën më të lehtë për mëlçinë për të trajtuar ngarkesën toksike gjatë procesit të spastrimit.

12. Hudhra

Vetëm një sasi e vogël e kësaj llambe athët të bardhë ka aftësinë për të aktivizuar enzimat e mëlçisë që ndihmojnë trupin tuaj të tkurret nga toksina. Hudhra gjithashtu mban sasi të lartë të allicin dhe selen, dy komponimet natyrore që ndihojnë në pastrimin e mëlçisë.


Hape dritaren
1
Përshëndetje!
Me se mund t'ju ndihmojmë?